Karışık Harflerden Kelime Bulma

3'e kadar joker (? veya boşluk)

Sözlük seç

imgSpan Kelimelik / Scrabble
imgSpan2 TDK güncel sözlük


Sözlük seç

imgSpan Kelimelik / Scrabble
imgSpan2 TDK güncel sözlük

 
 
 
Harflerden kelime bulma oyunlarında daha iyi olup rakiplerinizin önüne geçmek mi istiyorsunuz? Hemen hemen her kelime oyununda puanınızı artırmak için kelimelere hâkim olmanız gerekir. Bunun için verilen harflerden kelime bulma işleminize yardımcı olacak aracımızdan yararlanmanız mümkündür. Böylece kelime oyununun parametrelerini karşılayacak kelimeyi bulmak için harflerin karışıklığını çözmeniz mümkün hale gelir. Kelime aracını kullanarak yalnızca kendinizi rakibinize karşı güçlendirmekle kalmayıp kelime dağarcığınızı da zenginleştiren ve sözlükte geçen birçok yararlı kelime ve yeni harf kombinasyonları öğrenebilirsiniz.
 
 

Kelimelodi Kelime Bulucu Nedir?


Kelimelodi kelime bulucu; Türkçe kelime oyunları oynarken elinizdeki harflerle olası tüm kelime kombinasyonlarını bulmak için kullanabileceğiniz bir araçtır (örnek: r h b n s a a o harflerinden oluşan kelimeler). Kelime türetme aracı ile ister birkaç harf ister bir hece isterseniz de elinizdeki tüm harfleri kullanarak farklı uzunluklarda kelimeler bulabilirsiniz. Ayrıca kelime bulma makinesi ile ihtiyacınız olan kelimeleri bulmanın ötesinde bu kelimelerin anlamlarını da öğrenebilirsiniz. 
TDK sözlüğü baz alındığı için harfleri yazarak listelediğiniz tüm kelimeler; Kelimelik, Wordle, Anagram, Scrabble gibi oyunlarda geçerli olur. Rastgele harf kombinasyonlarınızı arama kutusuna yazarak istediğiniz uzunlukta kelimelere ulaşmanız mümkündür. Uzunluğa göre filtrelenmiş tonlarca kelime listemiz bulunur. Örneğin; “ALE” ile başlayan 4 harfli kelimelere, 5 harfli kelimelere ve hatta 7 harfli kelimelere göz atabilirsiniz.
 

Kelimelodi - kelime-bulucu karışık harflerden kelime bulma

 

Zekanızı konuşturabileceğiniz, beyin fırtınası yapabileceğiniz ve eğlenirken öğrenebileceğiniz bu oyunlarda harf sayısının fazla olması sayesinde yüksek puanlar elde etmeniz mümkündür. Hızlı ve basit bir şekilde ister evde ister işte isterseniz de seyahatlerde oyun oynayabilir, kelime bulma makinesi sayesinde bulamadığınız kelimelere her zaman erişim sağlayabilirsiniz.
 
 

Harflerden Kelime Bulma Nasıl Kullanılır?


Kelime bulma makinesi ile harflerden kelime bulma işleminde en yüksek puanlı kelimeleri bulabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:
 
 1. Harflerden kelime bulma işlemi için öncelikle kullanmak istediğiniz harfi veya harfleri ya da heceleri belirlemeniz gerekir.
   
 2. “Harfleri Gir” bölümüne bu harfleri ya da heceleri girerek başlayabilirsiniz. Burada en az 2 harf girmeniz gerekir.
   
 3. “Harfleri Gir” bölümüne joker karakter eklemeniz mümkündür. Bunun için elinizde bulunan harflere ek olarak “?” girmeniz yeterlidir.
   
 4. İsterseniz, harfin ya da harflerin kelime içindeki konumunu da ayarlayabilirsiniz. “Başlayan” kutucuğuna oyun tahtasında gördüğünüz ya da kafanızdaki kelimeyi yazmak için kelimenin baş harflerini girebilirsiniz.
   
 5. “İçeren” kutucuğuna ise yalnızca kelimenin içinde geçmesini istediğiniz harfleri yazabilirsiniz.
   
 6. Tıpkı kelimenin başlangıcı gibi sonunu da belirleyebilirsiniz. “Biten” kutucuğuna oyun tahtasında gördüğünüz ya da kafanızdaki kelimeyi yazmak için son harfi girebilirsiniz.
   
 7. Oyun tahtası, farklı uzunluktaki kelimeleri yazabileceğiniz bir alandır. “Uzunluk” kutucuğuna bir sayı girerek kelimenin uzunluğunu da belirleyebilirsiniz.
   
 8. En son, “Kelimeleri Bul” butonuna tıklayarak tüm kelimeleri harf sayısına göre listeleyebilirsiniz.
   
 9. Yeni bir harf ya da hece girmek veya işlemi tekrarlamak istediğinizde ise “X” butonuna tıklamanız yeterlidir.
 

Harflerden Kelime Bulma Örnekleri

Kelimelodi ile harf yaz kelime bul işlemi için izlemeniz gereken adımları anlattık. Anlattıklarımızı pratikte nasıl uygulayacağınızı merak ediyorsanız okumaya devam edin!
 
Örnek olarak sonu "L" harfiyle biten bir kelime oluşturmanız gerektiğini varsayalım. Bunun için elinizdeki kelimeleri girdikten sonra “Biten” kutucuğuna “L” yazmanız ve “Ara” butonuna tıklamanız gerekir. Böylece karışık harflerden kelime bulma aracımız, “L” harfi ile biten tüm kelimeleri listeler.
 
Bunu daha da geliştirerek elinizdeki harfleri de işin içine katabilirsiniz. Harflerden kelime bulma için yine “Biten” kutucuğuna “L” yazdıktan sonra “Başlayan” kutucuğuna kelimenin başlamasını istediğiniz harfleri girebilirsiniz. “Ara” butonuna tıkladığınızda, elinizdeki harflerle oluşturabileceğiniz ve sonu “L” ile biten tüm kelimelerin listelenmesini sağlayabilirsiniz.
 
Oyun tahtasına göre kelimenin belirli bir uzunlukta olması gerekebilir. Bu durumda “Biten” kutucuğuna “L” yazıp “Uzunluk” kutucuğuna bir sayı girmeniz gerekir. Örneğin; 6 harften oluşan bir kelime arıyorsanız, kutucuğa 6 yazmanız yeterlidir.
 

Kelimelodi - kelime-bulucu: L ile biten 6 harfli kelimeler

 

Şimdi de Kelimelik oynadığınız varsayalım. Elinizde “K, L, A, M, E” harflerinin bulunduğunu düşünürsek aklınıza gelen ilk iki kelime muhtemelen “KALEM” ya da “KALE” olur. Kelimelik kelime bulma aracımız ise yalnızca bu harfleri kullanarak size onlarca farklı kelime alternatifi sunar. En yüksek puanı almanızı sağlayan kelimeyi seçerek oyunda öne geçmeniz mümkündür.
 
Bu kombinasyonları istediğiniz gibi türetebilirsiniz. Gelişmiş Kelimelik oyunu kelime bulma aracımız sayesinde isterseniz sonu “KA” ile biten 4 harfli tüm kelimeleri sıralayabilir isterseniz 3. kelimesi “H” olan 6 harfli tüm kelimeleri listeleyebilirsiniz. Karışık harflerle kelime bulmanız Kelimelik kelime bulucu ile bu kadar kolay!
 
 
Kelime Türetme için İpuçları
Kelime oyunlarında, boş kutucuklar da dahil olmak üzere size rastgele harfler verildiğinde, duruma uyan geçerli kelimeyi bulmanız her zaman kolay değildir. Harflerden kelime bulma oyununda harflerin düzeni, hangi kelimelerin geçerli olup olmadığı gibi pek çok parametreyi düşünmeniz gerekir. Kelime oyunlarında anlamsız harflerden kelime bulma işleminde daha başarılı olmak ve kazanma olasılığınızı yükseltmek için aşağıdaki yararlanabileceğiniz ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 
 • Kelime uzunluğuna göre kelimeleri aramanız faydalı olur. Bu sayede bulduğunuz kelimelerin oyun tahtasına uyduğundan emin olabilirsiniz.
   
 • Tek bir oyunda birden fazla kelime oluşturarak büyük puanlar kazanabilmeniz mümkündür. Bazen 2 harfle kelime bulma işlemi yaparak dahi bunu başarabilirsiniz. 
   
 • Daha fazla ayrıntı ekleyerek sonuçları istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Elinizdeki harflerin bazılarını kullanabilir ya da bir harfin kelimedeki pozisyonunu belirleyebilirsiniz. İsterseniz harfler ile kelime bulma oyununda kelimenin uzunluğunu dahi ayarlayabilirsiniz.
   
 • Toplam harf sayısı çok yüksekse daha spesifik sözcükleri görebilmek için gelişmiş seçenekleri kullanmanız faydalı olabilir. 
   
 • Çoğu kelime türetme oyununda elinizdeki harflere ek olarak bir de joker harfiniz bulunur. Bu harfi, uzun ve yüksek puanlı bir kelime yazarken eksik kalan harfin yerine kullanabilirsiniz. Jokerli harflerden kelime bulma sayesinde joker yerine gelebilecek herhangi bir harfle türetilen tüm kelimelere ulaşabilirsiniz.
   
 • Kelimeleri taratıp oyunda kullandıktan sonra bir sonraki oyun için hazırlanmanız da faydalı olur. Herhangi bir kelimeyi bulduktan sonra kelimenin sözlük anlamını arama sonuçlarında karşınıza çıkan “Tanım” sekmesine tıklayarak okuyabilirsiniz.
   
Kelimelodi harflerden kelime bulma işlemi için girdiğiniz tüm harflerden en iyi kombinasyonlara erişmenizi sağlayan bir araçtır. Harflerden kelime türetme aracımızın veri tabanı sayesinde TDK sözlüğünde bulunan tüm geçerli kelimeleri görebilir ve oyunda kullanabilirsiniz. Kelimelik, Wordle gibi oyunları oynamaktan keyif alırken kelime dağarcığınızı da geliştirip kazanmak istiyorsanız, özelleştirilebilen karışık harflerden kelime bulmaca aracımızı hemen deneyin!